YSSC CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS 2021
DOGS    – Mrs A.A. Stafford (Rannerdale)                  Bitches Miss D Bartholomew (Baishel)

 

              

Class 1. MPD –  1 Entry 

1.     Sutherland’s – Shelcrest Winter Solstice   

Class 12.  MPB – 3 Entries 1 Abs

 

1.      Fisher – Shellamoyed Golden Glamour

2.      Gartland – Arcot Christmas Sparkle

 

  Class 2.  PD – 2 Entries

 

1.                McDonald – Fearnach Blue Moon

2.                Dimmock’s – Shougies Secret Agent For Fernhill

 

 

Class 13 PB – 3 Entries

 

1.      Hately – Lizmark Lullaby Moon Over Mohnesee

2.      Atkin – Esstremere Lady Isobel

3.      Bennett – Mohnessee Sadie Belle

 

Class 3. JD – 5 Entries

 

1.       Pearson – Edglonian Golden Graham CC

2.      Hateley – Mohnesee Mr Bobby Black

3.      Barrowclough – Shadowess Lockdown Hero

4.      Peach – Agterglow Beaudacious

5.      Smee – Wansdle Amiable

 

 

Class 14. JB – 6 Entries 1 Abs

 

1.      Attwood – Mohnesee Beatrice In Black At Terriwood

2.      Slater – Breckenlea Timely Mission

3.      Fenton – Shannmie Camerwell Beauty

4.      Breckenlea Miss High Jinx

5.      Bennett – Mohnessee Sadie Belle

 

Class 4. YB – 1 Entry

 

1.      Aaron. – Shelridge Sirius

 

 

Class 15.  YB 3 Entries 1Abs

 

1.      Slater – Breckenlea Timely Mission

2.      Breckenlea Miss High Jinx

 

Class 5. MD – 2 Entries

 

1.    Haine – Padawan Mandalorian

2.    Sutherland – Shoughies Starmaker

 

Class 16. MB – 5 Entries 1 Abs

 

1.      Fisher – Shellamoyed Golden Glamour

2.      Gartland – Arcot Christmas Sparkle

3.      Slater – Breckenlea Timely Mission

4.      Breckenlea Miss High Jinx

Class 6. ND – 3 Entries

 

1.    Miles – Milesend Kingfisher

2. Haine – Padawan Mandalorian

3. Peach – Agterglow Beaudacious

 

Class 17. NB – 7 Entries 1 Abs

 

1.      Miles – Milesend Moondancer

2.      Gartland – Arcot Christmas Sparkle

3.      Rosslyn – Balidorn Golden Amber

4.      Breckenlea Timely Mission

5.      Fenton – Shannmie Camerwell Beauty

 

 

Class 7 – GD – 7 Entries 2 Abs

 

1.      Wither’s & Thornely – Felthorn Cover Story

2.      Winfield – Aventurine Bohemia Classic Joins Oakcrsft (Imp CZE)

3.      Botham – Balidorn Charmer

4.      Lycett – Iliad Isle Of Ewe

5.      Pattinson – Kyleburn Hidden Dream

 

 

 

Class 18 – GB 12 Entries 4 Abs

 

1.      Mettan-Ure – Valdosta Dare To Dream Of Savendie

2.      Attwood – Terriwood She’s Marie

3.      Dunn – Brilyn Baccarat Crystal To Beechmere JW

4.      Barrowclough – Shadowess True Blue

5.      Fransham – Shelcrest Night Sky

 

Class 8 – PGD – 7 Entries 1 Abs

 1.      Aaron – Shelridge Toastmaster

2.      Botham – Balidorn Black Spice

3.      Varnon – Milesend Blue Jeans

4.      Lycett – Iliad Isle Delight

5.      Redpath – Molson Miroqai Into Parathon

 

 

 

Class 19 – PGB – 15 Entries 5 Abs

 1.      Hardman – Seaval Taran

2.      Dunne – Longrange Cailn Dubh

3.      Keeling – Kishdigra Lady Lunaella

4.      Withers – Neraklee Naomi  Of Stanydale

5.      Deveson – Milesend Sea Pearl

 

Class 9 – LD – 16 Entries 3 Abs

 1.      Hull – Mohnesee Dream Date Of Lizmark JW

2.      Keeling – Kishdigra The High King IRJR CH

3.      Fisher – Shellamoyed Gold Fever

4.      Wooley – Pepperhill In The Moment At Valjon

5.      Walker – Tooralie ?Pie In The Sky

 

 

Class 20 – LB – 12 Entries 2 Abs

 1.      Thornley – Mitchfields Fashion Girl At Felthorn

2.      Hateley – Mohnesee Sweet Dreams JW

3.      Dunne – Japaro I have a Dream

4.      Ambler – Watchwood Sweetheart of Chalmoor JW

5.      PR & CU Huyton – Jaztech Summer Love For Hightyne

Class 10 – Open Dog – 9 Entries

 1.      Winfield – CH Oakcroft Starforce JW

2.      French – Lindfern Light Sable JW

3.      Goodwin – Highbrook Hobnob JW

4.      Aaron – CH Lafitte De Moorstyle Chez Shelridge JW (IM FRA

5.      Hepburn – Shellamoyed Simply The Best JW ShCM Sh CEx)

 

 

Class 21 – OB – 12 Entries 3 Abs

 1.      Simpson & Hardman – Blue Panda Among Clemwood

2.      Pearson – Edglonian Rhythm N Rhyme

3.      Main – Shenachie Lyric Of Light

4.      Dunne – Longrange Aiao Bella Bleu IR JUN CH CJW 19

5.      Withers – Stanydale Luck Be A Lady

 

Class VD – 2 Entries

 

1.      Malone – Carmeva Caymen ShCM ShCEx

2.      Clubley – Mossvale Frost Moon